Suedia: Atac armat la o școală. Cinci persoane au fost împușcate
„Se confirmă că cinci persoane au fost împușcate. În prezent, aceasta este considerată tentativă de omor, incendiere premeditată și infracțiune agravată cu arme”, a transmis Poliția.
Articol de Marian Stoica, 04 Februarie 2025, 18:33
Un atac armat a avut loc marți, 4 februarie, la o școală pentru adulți aflată în orașul suedez Orebro, la aproximativ 200 km vest de Stockholm. Cinci persoane au fost împușcate.
„Se confirmă că cinci persoane au fost împușcate. În prezent, aceasta este considerată tentativă de omor, incendiere premeditată și infracțiune agravată cu arme”, a transmis Poliția, adăugând că nu este clar încă în ce stare se află victimele.
„Am primit patru pacienți, dar nu putem spune nimic despre starea răniților, dar aceștia au fost internați la camera de urgență a Spitalului Universitar Orebro”, a declarat pentru Reuters un purtător de cuvânt al regiunii Orebro.
Conform unui purtător de cuvânt al serviciilor de salvare, ambulanțele, serviciile de salvare și poliția sunt la fața locului.
Atacul armat, într-un campus care găzduiește și școli pentru copii
Un purtător de cuvânt al poliției a declarat că împușcăturile au avut loc la școala pentru adulți Risbergska, aflată într-un campus care găzduiește și alte școli, inclusiv pentru copii, potrivit Reuters.
Poliția a declarat că elevii au fost ținuți în casă la școala la care a avut loc atacul armat, dar și la școlile din apropiere.
„Informațiile despre atacul violent din Orebro sunt extrem de grave. Guvernul este în contact strâns cu poliția și urmărește îndeaproape evoluțiile”, a declarat ministrul Justiției Gunnar Strommer.