Eveniment național de aviație, la Brașov. Vor fi anunțate noi curse charter pe Aeroportul Brașov
Mâine, în Poiana Brașov, reprezentanții aviației civile din România se reunesc pentru a discuta despre provocările și oportunitățile din domeniu.
Articol de Camelia Vlad, 05 Februarie 2025, 13:37
Directorii tuturor Aeroporturilor din România și reprezentanți ai autorităților care administrează aviația civilă, alături de mai multe companii aeriene, se reunesc mâine la Poiana Brașov, cu ocazia Conferinței Naționale de Aviație.
Pe lângă discuțiile legate de evoluția și estimările privind traficul de pasageri pe aeroporturile din România, probleme, provocări și oportunități actuale în aviația civilă, la acest eveniment vor fi anunțate oficial și zboruri charter de la Tel Aviv către Aeroporturile Brașov și Constanța pentru sezonul de vară.
„Pentru prima oară, se lansează un proiect în care zboruri charter către aeroporturile Brașov și Constanța vor opera în această vară, de mai multe ori pe săptămână, vor aduce un total de 15.000 de turiști israelieni către aceste două destinații despre care vorbim – deci inima Transilvaniei, dar și litoralul românesc, însă se introduce și un zbor regulat, nu charter, de această dată, deci un zbor permanent și nu doar de vară, între Tel Aviv și București”, a spus organizatorul evenimentului, secretarul general al Federației Patronatelor din Industria Ospitalității din România, Corina Martin.
Peste 20.000 turiști israelieni sunt așteptați anul acesta în România către destinațiile București, Brașov, Covasna și Mamaia, a adăugat Corina Martin:
„Vorbim de mai multe mii de turiști israelieni, care, în general, vin pentru vacanțe între 5 și 7 nopți. Sunt mai multe variante de pachete, tocmai de aceea sunt două și chiar trei zboruri pe săptămână, ca să se dea posibilitatea de a alege mai multe opțiuni de pachet de vacanță. Vorbim despre turiști care, în general, călătoresc cu familii extinse și cu copii și sunt mari amatori de a cumpăra nu doar cazare sau masă, dar și tururi locale, excursii și experiențe locale”.